Відкриті уроки


Тема уроку. Як змінюється восени життя птахів? Перелітні та осілі птахи.
Мета уроку: продовжити формувати в учнів уявлення про осінні зміни в житті птахів;
виявити залежність життя птахів від сонячного тепла, рослин, інших тварин;
формувати уявлення про перелітних та осілих птахів;
збагатити словник дітей новими словами;
розвивати допитливість, спостережливість, уміння порівнювати, узагальнювати;
виховувати в учнів любов до природи та її мешканців.
Тип уроку: комбінований.
Вид уроку: урок-подорож.
Обладнання: на дошці зображення схеми дерева з листочками; серія малюнків і таблиць про життя птахів; роздавальні тексти про життя птахів восени; таблиці для фізкультхвилинки; шапка «синоптик»; мікрофон; мультимедійна презентація.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Продзвенів уже дзвінок,
Він покликав на урок.
Тож і ми часу не гаймо,
Урок «Природознавство» розпочинаймо!
П. Фенологічні спостереження.
1. З’ясування змін у природі.
Осінь гріється в теплім промінні,
Усміхається сонцем згори
І малює картини чарівні,
Та міняє щодня кольори.
– А яка ж сьогодні осінь? Про погоду сьогоднішнього дня нам допоможе дізнатися черговий синоптик, тому надаємо йому слово.
Синоптик. Жовтень дарує нам мало сонячних днів, частіше стоїть непривітна, похмура й холодна погода. Сьогодні по всій території міста спостерігається … погода, температура повітря становить … , вітер помірний, опади …
– А тепер послухаємо народного синоптика.
Народний синоптик. Сьогодні за народним календарем – день Якова. Після Якова осінь вже заплакала. Після Якова – тепла ніякого.
Підсумок. Дякуємо нашим синоптикам! Діти, а ви продовжуйте вести спостереження, помічайте зміни, які відбуваються в природі.
2. Розповідь учителя.
– Ось і закінчується осінь. Останні листочки вона роздає, але осінь не хоче нас покидати, тому на прощання приготувала цікаві завдання. Тож давайте вирушимо у цікаву подорож. А щоб вона була цікавою, візьмемо з собою:
- витримку;
- наполегливість;
- увагу;
- взаємодопомогу.
– Щоб ніхто не заблукав і не відстав, ми будемо працювати групами:
- 1 група – Хочузнайки;
- 2 група – Поясняйки;
- 3 група – Розмишляйки.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
– Подрімайте, нахиліть голівки, закрийте очі. Згадайте осінню екскурсію. Світить яскраве сонечко, лунає сміх, милують своєю красою чарівні квіти… А які різнокольорові метелики літали навколо них.
Метелик. Ой-ой-ой! Почекайте! Я поспішаю. Як гарно, тепло було влітку! А скільки друзів у мене було, ми літали, веселилися. Та щось стає холодніше і друзів моїх не бачу. Де ж поділися друзі-комахи?
Діти. Де ж поділися комахи?
– Коли комах більше, влітку чи восени? Чому?
– Куди зникли на зиму жуки, комахи, метелики, коники-стрибунці?
Ховаються в щілини в корі дерев, залазять углиб ґрунту, під пеньки й каміння, опале листя, у підвали будинків.
– А які комахи відлітають у вирій як пташки?
Білан капустяний, кропив’янка.
– Метелику, про кого з комах ти повідомиш нам цікавого?
Мурашки живуть «працьовитими сім’ями». Вони знищують за добу 10-30 тисяч комах, більшість з яких є шкідниками. Тому не слід завдавати шкоди цим комахам. Адже якщо їх не турбувати, то домівка цих комах може існувати на одному місці майже 100 років.
– Діти, цікаво, а чому не замерзають мурахи взимку навіть при 30 градусах морозу?
Бо в тілі вони накопичують рідину, гліцерин, яка і рятує їх від морозу.
– Метелику, ми запрошуємо тебе на урок.
– Як поводяться риби в осінній період?
- Короп, лящ, сом залягають спати в глибокі зимувальні ями на дні водойм, зарившись у мул;
- жаби також опускаються на дно до весни;
- не втрачають активності щука, окунь, плітка;
- деякі риби менш рухливі, тому риба восени клює погано.
– Які цікаві відомості про життя риб восени ви дізналися?
Щука – це хижак. Її часто називають прісноводною акулою. Має видовжене тіло, половину голови займає рот, озброєний сильними зубами. Довжина тіла цієї риби досягає 1,5 м, маса – 30 кг. Живе понад 20 років. Вона є рибою-санітаром, тому що поїдає переважно малоцінних і хворих риб.
Індивідуальна робота на картці.
– Поєднай назви тварин із характерними ознаками їхнього розмноження, зовнішнього вигляду.
Риби

Найчисленніша група тварин, які стрибають, повзають, бігають, літають, плавають, мають шість ніг, відкладають яйця. Проходять стадії личинки і лялечки, щоб стати дорослою особою.
Жаби
Навесні у водоймах відкладають ікру, з ікринок з’являються мальки, схожі на дорослих батьків. Мальків буває багато, але через хижаків лише незначна частина виживає.
Комахи
Відкладають ікру на водорості в ставках, річках, озерах. За деякий час з’являються пуголовки, в яких поступово відростають ноги і відпадає хвіст. Вони починають дихати киснем повітря.

– Ой, погляньте, і листочок наш упав. За кожне виконане завдання осінь віддаватиме нам листочки. Тож продовжуємо працювати.
Фізкультхвилинка.
Прилетіли журавлі. То великі, то малі.
Ходять по воді:
– Чап-чап!
Лічать жабки по одній:
– Хап-хап!
Перелякані жабки:
– Ква-ква!
Пострибали під листки.
IV. Актуалізація опорних знань учнів.
– Ідучи сьогодні до школи, я почула цікаві пісеньки. Чиї вони? Кому вони належать? Давайте відгадаємо, кому з птахів вони належать (на фоні музики).
– А як ведуть себе птахи восени?
– З настанням холодів відбуваються зміни у житті птахів.
– Як називають пташок, які восени відлітають?
– Куди летять із настанням осені пташки?
– Яких перелітних пташок ви знаєте?
– Що змушує пташок відлітати у вирій?
V. Повідомлення теми і мети уроку.
Тема уроку. Як змінюється восени життя птахів? Перелітні та осілі птахи.
Завдання уроку:
1. Згадати будову тіла птахів і їхнє пристосування до польоту.
2. З’ясувати значення птахів для природи та життя людей.
3. Познайомитися з різноманітністю птахів у природі.
4. З’ясувати їхнє пристосування до життя восени.
VI. Вивчення нового матеріалу.
1. Загадки.
Б’ється, стука молоток,
Поправляє нам садок. (Дятел)
                            Уночі гуляє, а вдень спочиває.
                            Має круглі очі, бачить серед ночі. (Сова)
– Як одним словом ми називаємо цих тварин?
– Правильно, це птахи.
– Назвіть, за якими ознаками цих тварин об’єднують у групу «птахи»? (Тіло вкрите пір’ям, мають крила, дзьоб, літають).
– А яке значення птахів для природи та життя людей?
Учитель. Із настанням холодів відбуваються зміни у житті птахів. У кінці вересня – на початку жовтня птахи готуються до відльоту.
Першими до відльоту готуються зграї шпаків. Як вибілять перші приморозки поля та луки – гляди, а шпаків уже й нема! Полетіли шпаки у вирій аж до наступної весни.
Щебечуть, хвилюються, метушаться ластівки. Це вони теж у дальню путь зібралися.
Високо, аж над хмарами летять у вирій ключем журавлі. То вже значить, що до зими недалеко. Птахи летять на великій висоті і здаються в небі маленькими цяточками.
Потягнулися на південь лелеки. Минає ще якийсь час – і чути із заростей рогозу ґелґотання. Білокрилі птахи піднімаються у височінь. Це гуси. Летять вони особливо обережно, всі разом, старше покоління і молодше, яке навчається долати відстань прямо у польоті.
Відлетіли старі зозулі, а молодь іще підростає, набирається сил і вчиться самостійності. Згодом і зозуленята відлетять, але самі, поодинці.
2. Робота з підручником.
– Як називають птахів, які відлітають у вирій? (Перелітні)




Підсумок. Так яка перша причина відльоту птахів?
– Так, це голод, нічим живитися, немає комах. А зимувати залишаються ті, що живляться різним насінням, рештками рослин.
– Друга причина – холод.
– Так, і ще один листочок подарувала нам осінь.

Фізкультхвилинка (для очей).




– Які геометричні фігури ви бачите на малюнку?
– Хто в них зображений?
– Обведіть очима ту фігуру, в якій зображена сойка.
3. Робота з підручником (с. 59 за підручником Ірини Грущинської ).
– Синьокрила сойка зауважила, що ніколи не відлітає у вирій. А чому?
– Як їх називають? (Осілі)

4. Практична робота.
– Чим схожі і як відрізняються між собою сіра ворона (ґава), грак, галка?
Грак, ворона, галка – пташки однієї родини Воронові. Це найкрупніші представники ряду Горобцеподібні. Ці птахи живуть по сусідству з людиною і всім добре відомі, проте різниця між ними часто не помічається.
– Зараз ми навчимося розрізняти їх за розмірами, кольором, характерними особливостями будови.
Схожі ознаки:
1. Крупні птахи.
2. Оперення темного кольору.
3. Дзьоб конусоподібний, міцний.
4. Добре ходять по землі.
5. Зазвичай надвечір привертають їхні великі зграї, які летять із криком на ночівлю – здебільшого це високі старі дерева в парках, садах.
5. Робота в групах.
– Чим відрізняються ці птахи між собою?
Галка
Найменша порівняно з граком і вороном. Її легко впізнати – це чорний птах із круглою головою та сірою шиєю. Тримається зграями разом із граками. Часто галки сидять на дахах будинків і димарях, де нерідко мостять свої гнізда.
Грак
Більший за галку і легко відрізняється від неї однотонним блискучим синьо-чорним оперенням. Голова у грака здається в профіль кутастою, оперення ніг довше й утворює помітні «штани». Гнізда влаштовують на великих деревах у парках, лісах, полезахисних смугах.
Сіра ворона (ґава)
Добре знайомий усім птах. Це крупна сіра пташка з чорними головою, крилами й хвостом. Це осілий птах. У гніздовий період птахи зустрічаються переважно парами, в лісових масивах, взимку – переважно біля житла людини.


VII. Закріплення й осмислення матеріалу.
1. Гра «Знайди зайве».
Відшукати зайвого птаха (за матеріалами, представленими у мультимедійній презентації).
Горобець, ластівка, журавель.

Журавель, синичка, дятел, горобці, снігур.

2. Гра «Визнач птахів».
На партах роздавальні картки із зображенням перелітних та осілих птахів. На дошці – схема дерева, а на столі – годівничка. Учні мають вибрати та розмістити на дереві перелітних, а біля годівнички – осілих птахів.
3. Бесіда.
– Які корисні справи ви можете зробити, щоб пташкам узимку було що їсти біля пташиних їдалень?
Виготовити їдальні для птахів та підгодовувати їх взимку; назбирати якнайбільше крихт білого хліба і обов’язково сушити.
– Який корм ми заготовили для нашої годівнички?
4. Тести.
– Перевіримо, як ви запам’ятали новий матеріал. Виконаємо тести.
1. Птахів змушує летіти у вирій:
а) голод;                         б) холод.
2. На південь відлітає:
а) синиця;                       б) ластівка;                            в) дятел.
3. Горобці, галки, ворони – це:
а) перелітні птахи;                  б) осілі птахи.
– Перевірте ваші відповіді. Підніміть руку, у кого всі відповіді правильні.
VIII. Завдання додому.
1. Опрацювати с. 58-59, відшукати цікавий матеріал про зимівлю птахів.
2. Опрацювати с. 58-59, скласти загадку-опис про пташок.
ІХ. Підсумок уроку.
1. Гра «Мікрофон».
– Подумайте і скажіть, яким був наш урок? Що запам’яталося на уроці?
2. Рефлексія.
– Відобразіть графічно на шаблоні своє враження від уроку.
– А тепер разом скажемо: «Я – хороший!
                                       Ти – хороший!
                                       Ми – хороші!
                                       І ми – молодці!»
Учитель. Спасибі за урок. Усім учням дякую за співпрацю!
Заключне слово учителя.
А щоб сади у нас цвіли,
Щоб літали метелики і журавлі,
Щоб пташки у нас співали
І дерева підростали,
І щоб земля була у квітах,
Бережіть природу, діти!




Тема: Підсумковий урок з теми «Табличне множення і ділення»
Мета: Поглибити знання учнів з математики,закріпити табличне множення і ділення. Розвивати мислення, увагу, пам’ять. Виховувати зацікавленість, допитливість, інтерес до математики.
Обладнання:  ілюстрація до казки «Ріпка», таблиці, картки, таблиця з геометричним матеріалом.
                                         Хід уроку.
1) Організація учнів до роботи.
Сьогодні у нас незвичайний урок
У казку сьогодні ми зробимо крок.
Із казкою ми зустрічались не раз
І знову вона завітала до нас.
2) Вступне слово вчителя.
  • Діти, послухайте  загадку і скажіть з якої це казки.
Всіх важніше вона в загадці,
Хоч і в погребі жила:
Ріпку витягти із грядки
Бабі з дідом помогла. (Мишка із казки Ріпка)
  • Назвіть головних героїв казки. Так от , дітки, ці герої завітають  до нас сьогодні на урок. Всі, крім мишки. А мишку  ми повинні покликати самі.  Але вона дуже принципова, і прийде  тільки тоді, коли ви впораєтесь з усіма завданнями, які вам запропонують інші герої казки.
3) Закріплення вивченого матеріалу.
  • Отже, хто ж посадив ріпку? (дід) . Так, дід є першим героєм казки, тому він перший пропонує вам своє завдання.
Иллюстрации к сказке  Репка
а) Вправа «Мозковий штурм»
  • Як називається число, яке отримуємо у результаті ділення? (частка)
  • Як знайти невідоме зменшуване? (треба до різниці додати від’ємник)
  • Як називаються числа при множенні?(перший множник, другий множник, добуток)
  • Що таке прямокутник? (це чотирикутник, у якого всі кути прямі)
  • Двоє грали у шахи 2 години. Скільки часу грав кожен шахіст?
(2 години)
  • Назвіть найменше двоцифрове число. (10)
  • Скільки ніжок у чотирьох кішок? (16)
  • Молодці, діти, справились із завданням. Дідусь задоволений вами і тому гукає бабусю. А бабуся дуже любить своїх внучат. Тому вона вам пропонує пограти в гру.


Иллюстрации к сказке  Репка              Иллюстрации к сказке  Репка


б) Гра «Знайди помилку»
На дошці ви бачите завдання. Знайдіть помилку.





  • Так добре, діти. Але щось бабуся не хоче кликати наступного героя казки – свою внучку. Вона ще приготувала вам казкову задачу.
в) Казкова задача.
Лисичка потай від хазяїв з’їла курочку, а потім гусочку. Маса обох – 12 кг. Маса гуски – 9 кг. На скільки кілограмів маса курки менша від маси гуски?                (12-9=3(кг);9-3=6(кг)).
  • Молодці, дітки. Тепер бабуся кличе свою внучку.  А внучка, звичайно як і всі діти, любить грати в різні цікаві ігри. Тому вам приготувала декілька ігор.


                             Иллюстрации к сказке  Репка
г) Гра «Не скажу»
Учні рахують від 20 до 50 по одному, але замість чисел, що діляться на 5 , вони говорять «не скажу». Ці числа вчитель записує на дошці.20, 25,  30, 35, 40, 45, 50  і т.д.
д) Гра “Естафета»
Клас ділиться на дві команди. На дошці записано стільки прикладів, скільки учнів присутніх на уроці. Приклади містять табличне множення і ділення, додавання та віднімання в межах 100. За сигналом перші учні виходять до дошки, записують відповідь і передають крейду іншому. Якщо учень бачить помилку гравця своєї команди він може виправити неправильну відповідь, коли прийде його черга. Після розв’язування всіх прикладів перевіряється правильність виконання завдань і визначаються переможці.
 6х7=                        87-45=
81:9=                      85+7=
   67+19=                     54:9=
                                                 64:8=                        4х8=
   9х4=                       45:5=
  • Молодці. Гарно справились із завданням. Тепер до вас завітає Жучка. А Жучка дуже любить бігати, плигати.
Тому вона вам підготувала фізкультхвилинку.
Иллюстрации к сказке  Репка
4)  Фізкультхвилинка  « На зеленій галявині»
На зеленій галявині (діти ходять по колу)
Де рясна трава,
Дзюркотить криниченька, чиста, лісова.
До води схиляються (нахил тулуба вперед)
Квіти запашні. (руки витягнуті вперед)
Камінці поблискують
В темній глибині. (поглядом слідкують за витягнутими пальцями)
Ми збирали ягоди, забрели сюди. (збирають ягоди)
Відпочити в затишку сіли край води. (присідають)
Ходять в лісі шелести, дзюркотить вода – (ходьба)
Це казки криниченька нам розповідає.
а) Гра «Знайди зайве»
У рядок – записані числа – добутки.
14, 21, 35, 42,45, 49, 63.
Потрібно визначити, яка це таблиця, яке число зайве, яких добутків бракує. (28, 56)
б) Робота в парах.
Гра «Магічна сімка» (із розсипаних слів потрібно скласти прислів’я)
Сім раз відмір ,а раз відріж.
Сім п’ятниць на тиждень.
Семеро одного не ждуть.
Один із сошкою, а семеро із ложкою.
Добре, діти, постарались. Порадували Жучку, і тепер зустрічайте Мурку.
Иллюстрации к сказке  Репка
Мурка вам підготувала цікаві задачі.
а) Цікаві задачі.
На дереві сім гнізд було,
По вісім птахів в них жило.
Не полохайте ви їх,
А порахуйте. Скільки всіх? (8х7=56)


9 стрічок у Марічки,
Втроє менше у сестрички.
Скільки стрічок
У двох сестричок? (9:3+9=12)


9 олівців у Валі.
Більше вчетверо у Галі.
Порахуйте зразу. Скільки буде разом? (9х4+9=45)


Сім стручків гороху взяли,
По сім зернин ми з них дістали.
Усі міркуйте, як один,
Скільки буде горошин? (7х7=49)
Молодці. І ось, нарешті, ми дійшли до головного героя казки – Мишки. Це вона допомогла витягти ріпку.
  • Иллюстрации к сказке  Репка     Иллюстрации к сказке  Репка
  Ось завдання Мишки.
б) Гра «Що зайве»


         
                       - Яка фігура зайва?(трикутник)
                       -Який порядковий номер вона має? (П’ятий)
в) Гра «Цікаві квадрати»
Потрібно знайти суму чисел по діагоналі. Потім вставити  у порожні клітинки такі числа, щоб  сума їх чисел  дорівнювала числу по діагоналі.
18


    
12

10

6


17

14

11

5


Діти, а якщо добре подумати, то як же вдалося нашим героям витягти ріпку? Чи змогли б вони витягти її поодинці? (Ні)
Тільки разом, дружно можна подолати будь – які труднощі. І ви сьогодні гарно, дружно працювали. Тому і прийшли до вас усі герої казки.
5)  Підсумок уроку.
Зробимо останній крок –
Підсумуємо урок.
Гості в нас були чудові –
І завдань у них доволі.
Та додому вже пора.
Вам, спасибі, дітвора!
Не лінуйтесь, гарно вчіться –

Вам наказує ця Мишка.


Тема: Порядкова лічба. Тиждень.
Мета: Пояснити учням, чим різняться відповіді на запитання «скільки» і «який», навчити вживати порядкові числівники. Познайомити із поняттям «тиждень» та назвами днів тижня. Розвивати логічне мислення. Формувати навички лічби.
Обладнання: Демонстраційний матеріал:картинки, предметні малюнки, іграшки, цифрова каса, таблиці.
                                 Хід уроку
1) Організаційний момент.
- Добрий день, у добрий час!
Рада, діти, бачить вас!
Всі почули ви дзвінок?
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався,
на перерві постарався.
Зараз сядуть всі дівчатка,
А за ними всі хлоп’ятка.
  • Зараз ми з вами розпочнемо урок математики.
Математика – наука
Точна і серйозна.
І прожити нам без неї,
Навіть дня не можна.
2) Повторення  вивченого матеріалу.
а) Опитування за допомогою технології «Мікрофон»
  • Полічіть від 1 до 6; від 6до 1.
  • Назвіть « сусідів» числа 5;
  • Яке число при лічбі передує числу 3?
  • Яке число слідує за числом 6?
б) Цікаві задачі
Киця Мурка на всі ніжки
Взула шовкові панчішки.
Та одна десь загубилась.
Скільки в киці залишилось? (3)

Мчаться на санчатах
Четверо малят.
Троє з них – дівчата.
Скільки ж тут хлоп’ят? (1)
3) Вивчення нового  матеріалу.
а) Робота з демонстраційним матеріалом
На  набірному  полотні  картинки :  груша, яблуко, слива, вишня, малина.
  • Що ви бачите на дошці? Як можна назвати одним словом?  
        (фрукти)
  • Полічіть, скільки всього фруктів?(5)
  • Який фрукт стоїть на першому місці? На другому?
  • На якому місці стоїть слива? Вишня?
  • Що стоїть останнім?
Слова вказують на порядок розміщення предметів. Ми називали фрукти зліва направо.
Для того, щоб правильно визначити порядковий номер предмета, треба знати, у якому порядку треба перелічувати. Якщо напрям не зазначається, то лічать зліва направо.
б) Робота з друкованим зошитом.
- Полічіть предмети зліва направо та справа наліво. Скільки всього?
- Розгляньте друге завдання. Кого ви бачите на малюнку? Яка за порядком бабуся, якщо лічити зліва направо? справа наліво? Скільки всього людей?
- Які за порядком Пес, Півень, Осел, якщо лічити зліва направо? справа наліво? скільки всього тварин?
- Практичне завдання. Розфарбуй третього зліва та четвертого справа котиків.
в) Гра «Потяг»
Зміст гри. Учитель по черзі викликає до дошки учнів. Кожен з них, виконуючи роль вагона, називає свій номер. Перший викликаний  учень говорить: «Я – перший вагон». Другий учень виконує роль другого вагона, він називає свій порядковий номер і т.д. Потім діти повертаються в другу сторону – останній вагон стає першим. Діти називають свої  порядкові номери справа наліво.
4) Фізкультхвилинка.
Станьмо, діти, рівненько.
Отак! Отак!
Вклонімося низенько.
Отак! Отак!
Далі руки отак в боки,
Веселенько підем в скоки!
Отак усі стриб!стриб!
А ніжками диб!диб!
Вгору ручки піднімай.
І всі разом присідай!
Станьмо знов рівненько!
а) Робота з друкованим зошитом (продовження)
Загадка.
Сім братів віком рівні, іменами різні. (Дні тижня)
  • Діти ,хто скаже скільки днів має тиждень?
  • А як ці дні називаються?
  • З якого дня розпочинається тиждень?
  • Яка за порядком середа? субота?
  • Що ж допомагає стежити за зміною днів тижня?
  • Зафарбуйте п’ятий зліва листок календаря. Який день тижня він показує? Який день перед цим днем? за цим днем?
Вірш про дні тижня.
Семеро дітей у тижня –
От сімейка дивовижна,
Аж ніяк не може тато
Всіх до купи поскликати.
Понеділок десь мандрує
І кота в мішку пильнує.
А вівторок з середою
Носять решето з водою,
А четвер йде до п’ятниці
Випробовувать кислиці.
Задоволена субота,
Аж кипить у всіх робота.
Разом всі пішли зраділі
Відпочити до неділі.
  • Діти, давайте ще раз повторимо назви днів тижня. Я називаю порядковий номер, а ви – день тижня, який йому відповідає.
(перший – понеділок, другий – вівторок і т. д.)
Вправа на логічне мислення. Завдання 8.
б) Гра «Будь уважний»
Скільки лапок у вовків? (4)
Скільки в мишки є хвостів?(1)
Скільки вушок у зайців?(2)
Скільки пальців на руці?(5)
Скільки крил є у лисиці?(Ніскільки)
Скільки в теремі криниць? (Ніскільки)
Скільки жаб літає в небі? (Ніскільки)
Скільки хвостиків у тебе? (Жарт)
в) Гра «Знайди сусідів»
  • На дошці – таблиці з геометричними фігурами:

Учні викладають картки з потрібними цифрами.
г) Гра «Що змінилося?»
Учитель ставить на столі 5 іграшок: заєць, ведмідь, вовк, лисиця,їжак. Учні називають : перший – заєць, другий – ведмідь і т. д. Потім учні заплющують очі, а вчитель переставляє іграшки місцями. Учні розплющують очі і розповідають, що змінилося.
д) Гра «Що зайве»

- Яка фігура зайва?(трикутник)
-Який порядковий номер вона має? (П’ятий)
5) Фізкультхвилинка.
Буратіно потягнувся,
Раз – нагнувся, два – нагнувся,
Руки в сторону розвів –
Мабуть, ключик загубив.
А щоб ключик відшукати.
Треба нам навшпиньки встати.
6)  Робота в парах.
На кожну парту вчитель кладе конверт з малюнками грибів, читає вірш, а діти, працюючи в парах повинні виконувати вказівку вчителя, тобто правильно викласти гриби.
Шість грибів Людмила мала
І на стіл їх викладала.
Перший гриб – це дощовик,
Під дощем рости він звик.
Підберезовик – це два,
Кругла в нього голова.
Рижик – третій, він рудий,
Їстівний та ще й смачний.
А четвертий – боровик,
Він – веселий жартівник.
Сироїжка буде п’ята,
Тільки трішечки прим’ята.
Шостий дуже підозрілий,
Хоч червоний, наче спілий.
Білі цяточки він має:
Мухомора кожен знає!
Він отруйний, небезпечний
І до столу недоречний.
(В кінці вправи учні ще раз називають в якій послідовності розташовані гриби).
7) Підсумок уроку. (Діти відповідають за технологією «Мікрофон»)
  • Діти , що ми сьогодні вивчили на уроці?
  • Що вам найбільше сподобалося?
  • Подивіться на свого сусіда по парті, посміхніться  один одному і    
         скажіть :
  • Я – молодець!
  • Ти – молодець!
  • Ми всі – молодці!

Ось і пролунав дзвіночок –
Закінчився наш урок,
За роботу по заслузі,

Щиро дякую вам, друзі!

 

 

 
Урок – вінок
Тема. Вправи на закріплення вивчених таблиць множення і ділення. Розв’язування задачі на кратне порівняння двох часток за поданим планом.
Мета. Закріплювати навички табличного множення і ділення.
Формувати вміння розв’язувати задачі на кратне порівняння двох
часток. Розвивати мислення, кмітливість, оперативність у виконанні математичних завдань.
   Виховувати пошану до традицій українського народу, прагнення
вивчати народні символи України.
Обладнання. Структурні записи на дошці. Кошик із вирізаними з кольорового паперу  квітами волошки, барвінку, ромашки, маку
(для відзначення правильних відповідей на уроці ). Зелена стрічка.
Хід уроку
I.Організація класу до уроку
  У нас на уроці гості. Привітаємося.
- Добрий день !
  Сіроокі дівчатка,
  Ясноокі хлоп’ята,
  Заспокойтеся, сядьте,
  Час вже працювати.
II. Повідомлення теми й мети уроку
       - Сьогодні на уроці ми повторимо зв’язок дій множення та ділення, будемо вчитися розв’язувати задачі на три дії.
    Виконуючи математичні завдання, ви познайомитесь із рослинними символами України, з яких ми сплетемо вінок.
    У давнину віночки в Україні виплітали з різного зілля від весни і до пізньої осені. Український віночок служив не тільки окрасою голови. Вважалося, що у ньому є чарівна сила, що і біль знімає, і волосся береже.
      - До кінця уроку ми виплетемо вінок, який покладемо у наш класний куточок символів України.
     - У цьому кошику є багато паперових квітів: волошки, барвінок, ромашки, маки. Їх ви отримаєте протягом уроку за правильні відповіді і будете класти на свої зелені стрічки. Кожна квітка варта трьох балів.
      Відповідальними в групах будуть: Юра, Аня, Іван, Дмитро   
III.Контроль та корекція знань учнів
а) Робота з перфокартами
- Символом відданості в українському вінку є одна квітка.
- Послухайте загадку:
Сині зірочки пухнасті
Виглядають з жита,
Мов веселі оченята.
Як їх не любити!
Синьоокі волошки завжди приваблювали своєю тендітною скромною красою. Її ми вплетемо, розв’язавши приклади на квітах-перфокартах.
- Працюємо по черзі з коментуванням. Коментуємо.
95-8*5         36:6+25              40-24:4               36+18:3
95-72:8        32:8+25              40-27:3               36+21:3
95-63:7        56:8+25              40-5*4                36+6*4
95-7*6         9*5+25               40-3*6                36+7*4
Перевірка.
-         Юра (Аня, Іван, Дмитро) назви відповіді.
-         Все правильно ! Всі отримують ( кожен отримує ) квітку.
Цю квітку можна зустріти у житньому полі. Синій колір волошки символізує чисту радість та сподівання, що живуть у кожній людській душі.
( Прикріплюю  волошку на вінок )
б ) Робота з комп’ютером. Вправа « Курчата»
-         Відгадайте загадку.
Лист зелений і міцний,
Сніг для нього не страшний,
А коли весну стрічає,
Сині очі розкриває.
- Барвінку належить особливе місце у вінку.
Виконавши завдання комп’ютера «Курчата», ми вплетемо у вінок барвінок.
Встали тихенько, сіли за комп’ютери.
Відкрийте вправу « Курчата». Усно розв’яжіть приклад і підведіть курку до яйця з відповіддю.
-         Відвар барвінку п’ють від простуди, ним прикрашають весільний коровай. ( Чіпляю на вінок барвінок )
Релаксаційна пауза
Встали, повернулися до мене.
- Хто влітку літає над квітками?
Закрийте очі, уявіть себе легкими метеликами, помахали крильцями, покружляли. Відкрили очі, обвели ними контури метелика, поблимали.
IV.Актуалізація опорних знань
    Робота з комп’ютером. Вправа « Телевізор»
- Відгадайте, яку квітку ми зараз вплетемо у вінок.
На стрункій високій ніжці
Біля річки на лужку
У косинці-білосніжні
Стрів я квітоньку таку.
Ясним оком жовтуватим
Усміхнулася мені.
      Я хотів її зірвати,
А бджола сказала: - Ні!
Зараз нам треба виконати вправу « Телевізор». Зробити завдання, і ми зможемо вплести у вінок ромашку.( Робота в парах, таблиця множення)
- Якщо ви правильно розв’яжете приклади, перед вами з’явиться герой мультфільму.
А от ромашку вплітають у вінок як символ доброти і ніжності. Також ромашка символізує мир.
V.Робота над темою уроку
 Колективна творчість у процесі роботи над задачею
- Діти, послухайте. Про яку квітку йдеться?
       На городі тичка, а на тичці – капличка.
Без вікон, без верха, а в ній людей без числа.
Мак дуже шанована українцями квітка.
Мак з’явиться у віночку, коли кожна група правильно розв’яже  задачу і справиться з завданням тесту.
Відкрийте підручник на сторінці 57, знайдіть № 372.
-Дмитро, прочитай задачу.
(Тестові вправи, записані на великих аркушах паперу.)
Група « Волошка»
Підкреслити відповідь задачі:9,29,3,7
Група « Барвінок»
Підкреслити вираз, який є розв’язком даної задачі:
( 48 : 8 ) – (6: 3 )
( 48 : 8 ) : ( 6 : 3 )
( 48 : 8 ) + ( 6 : 3 )
Група « Ромашка»
Яка з поданих схем підходить до міркування над опрацьованою задачею?
Група « Маки»
Який схематичний вираз підходить до розв’язку даної задачі
- Зараз кожна група повідомить, який обрано варіант.
VI. Підсумок
Мак уособлює собою вічну боротьбу між добром і злом. Виконавши завдання ми подолали зло.
Вплетемо у вінок мак.
Без калинового цвіту чи грона ягід також не може бути українського віночку, бо калина – то пісенний образ самої України.
Вчитель на стрічку прикріплює кетяг калини.  
- Усі завдання ми виконали. Підведемо підсумки.
- Нагадую квітка – 3 бали. Підрахуйте. Підніміть руки, хто одержав 12, 9, 6, 3 бали.
- Добре попрацювали! Дякую!
- Спасибі гостям, що до нас завітали. Діти отримують оцінки, а гості подарунки.
( Гості отримують кетяг калини на пам’ять )
- Встали. Повернулися.
- Попрощалися з гостями: - « До  побачення !»








Немає коментарів:

Дописати коментар